Kde bol mládežnícky futbal pred siedmymi rokmi a kde je dnes

Dorast hral štvrtú ligu a hral o záchranu. Zachránil sa v poslednom kole, keď potreboval vyhrať. Vyhral kontumačne nakoľko súper neprišiel. Treba spomenúť, že štvrtú ligu hrá jedno mužstvo vytvorené so štyroch ročníkov na rozdiel od 1.-3. ligy, kde hrajú dve mužstvá (starší a mladší dorast), vytvorené z dvoch ročníkov. Vtedy bolo v ŠKF Sereď jedno mužstvo zo štyroch ročníkov z jedným trénerom a bol problém, aby na majstrovské zápasy nastúpilo desať hráčov plus jeden brankár. Na tréningy chodilo 6-8 hráčov. Priateľské zápasy sa takmer nehrali.

Dnes hrá dorast tretiu ligu a už druhý rok má ambície postúpiť do druhej ligy. Druhá liga dorastu je pre amatérsky klub maximum. Nedá sa postúpiť do vyššej súťaže, keď klub nemá útvar talentovanej mládeže (ÚTM) alebo Grassroots licenciu. Máme dve dorastenecké družstvá (starší a mladší dorast), každé má jedného trénera a spolu približne 25 hráčov. Počet hráčov stále nie je postačujúci, chýba väčšia konkurencia. Problém je absencia stredných škôl resp. učilíšť v Seredi pre chlapcov v dorasteneckom veku. V Seredi je jedine Gymnázium a Obchodná akadémia je skôr pre dievčatá. Zlepšili sa podmienky na trénovanie. Najviac pomohla plocha s umelým trávnikom a osvetlením. Aj preto môžu dorastenci pravidelne hrávať počas zimnej sezóny prípravné zápasy. Treba pripomenúť, že niektorí dorastenci už majú za sebou zápasy v A tíme mužov ŠKF Sereď v II. lige, alebo nastúpili v tejto zimnej príprave v prípravných zápasoch.

Žiaci hrali tretiu ligu. Tretia liga žiakov je v porovnaní s dorastom na úrovni štvrtej ligy. Tretiu ligu hrali dve družstvá (starší a mladší žiaci), každé malo svojho trénera, počet hráčov bol pre žiacke súťaže ako tak postačujúci, ale zo žiackeho družstva do dorastu, prechádzal malý počet hráčov. Dnes hrajú žiaci druhú ligu a v tabuľke sú tretí, no majú na viac. Treba však pripomenúť, že nie je našou prioritou, vyhrať druhú ligu za každú cenu. Keďže máme  teraz v tíme starších žiakov veľmi silnú konkurenciu, tak chceme, aby hrali všetci chalani, ktorí poctivo trénujú, a aby ich čo najviac prešlo do dorastu. Táto naša snaha sa mierne odzrkadľuje vo výsledkoch v náš neprospech a sme si toho vedomí. Rovnako sme si vedomí, že treba podporiť všetkých chlapcov, ktorí majú potenciál hrať tretiu dorasteneckú ligu a viac. Druhá liga žiakov je pre amatérsky klub maximum. Platí to isté, ako pri doraste. Máme v ŠKF Sereď dve žiacke družstvá (starší a mladší žiaci), každé má jedného trénera a spolu asi 40 hráčov.

V klube máme tri prípravky a družstvo predprípravky, pričom každá má svojho trénera. Tento rok neboli prihlásené do žiadnej súťaže, nakoľko sme plánovali iný systém odohrania zápasov prípraviek, ako ponúkal futbalový zväz. Rozhodli sme sa tak nielen pre úsporu finančných prostriedkov a času, ale chceli sme zefektívniť prípravu najmenších futbalistov. Žiaľ na jeseň to ešte nebolo podľa našich predstáv, pousilujeme sa, aby to na jar bolo lepšie.

Mládežnícke tímy dnes:

U19 starší dorast          III. liga SD U19 ZsFZ po jeseni priebežne na 2. mieste;

tréner: Rudolf Blaško

U17 mladší dorast        III. liga MD U17 ZsFZ po jeseni priebežne na 9. mieste;

tréner: Peter Bohunický

U15 starší žiaci             II. liga SŽ U15 ZsFZ po jeseni priebežne na 3. mieste

tréner: Róbert Scherhaufer

U13 mladší žiaci           II. liga MŽ U13 ZsFZ po jeseni priebežne na 15. mieste

tréner: Martin Boháč

 

U11 prípravka (ročník 2006); tréner:  Tomáš Lachký

U10 prípravka (ročník 2007-2008); tréner:  Ivan Jurík

U 9  prípravka (ročník 2009); tréner;  Peter Sokol

U 8  predprípravka (ročník 2010-2011); tréner: Peter Sokol

 

Spolu 7 trénerov a cca 120 hráčov.

Toľko fakty, nabudúce môžeme prezradiť niečo viac o práci s mládežou v tíme ŠKF Sereď.

 

autor:  Bohdan Terneny